Wyruszymy dzisiaj na spacer przez malownicze pasmo Rudaw Janowickich, aby zdobyć ich najwyższe wzniesienie, czyli Skalnik. Rudawy Janowickie to niezbyt popularne sudeckie pasmo, które jednak kryje w sobie kilka niezwykłych niespodzianek- jak Kolorowe Jeziorka (one jeszcze na nas czekają) czy fantazyjne skalne formy.
Wysoki na 945 m n.p.m. Skalnik należy do Korony Gór Polski– ciekawego projektu, który powoli próbujemy realizować (choć nieco demotywuje nas odległość do szczytów pasm Sudetów, skoro dużo bliżej mamy Beskidy i Tatry). Ale teraz jesteśmy tuż obok- Kowary, z których wychodzimy, dzieli od Karpacza – w którym się zatrzymaliśmy – tylko kilkanaście minut drogi.
TRASA
Kowary – Mała Ostra – Skalnik (945) – Kowary
Z centrum Kowar wychodzi zielony szlak, który będzie nas prowadził nas przez całą wycieczkę. Zostawiamy samochód trochę dalej- przy widocznym na mapie zakazie wjazdu, obok którego pasą się konie, czym trochę skracamy sobie drogę.
Wyruszamy! Ścieżka na początku pokryta jest bardzo starym, dziurawym asfaltem i lekko pnie się do góry. Z biegiem drogi klimat staje się coraz bardziej leśny. Szlak momentami jest stromy i kamienisty, mimo to z Małą w nosidle nie mamy większych problemów. Po niecałej godzinie marszu mijamy punkt widokowy, a potem polanki pełne młodych brzózek o kolorowych liściach i połacie lasów iglastych, w których rosną borowiki.
Po ponad dwóch godzinach jesteśmy na szczycie Małej Ostrej. Z każdej strony oglądamy ogromne formacje skalne, które według Google Maps mają być słynnymi Koniami Apokalipsy (niestety nie mamy ze sobą mapy, gdyby tak było wiedzielibyśmy, że aby zobaczyć Konie trzeba odbić w prawo w szlak czerwony). W każdym razie – skały, które widzimy również robią wrażenie! Jeśli dobrze i uparcie się przyglądać, sprawiają nawet wrażenie koni… Mała trochę się wierci, więc nie zastanawiamy się nad tym zbyt długo, nie szukamy też skalnego punktu widokowego na Małej Ostrej, tylko podążamy w stronę szczytu Skalnika, od którego dzieli nas jeszcze 15 minut drogi.
Na Skalniku przybijamy pamiątkową pieczątkę i miarowym krokiem, (który czasem miewa właściwości usypiające), ruszamy w dół.
PODSUMOWANIE
Czas wycieczki: ok. 3,5 godziny
Kilometry: 12 km
Suma podejść: 450 m
Suma zejść: 450 m